МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес325
mod_vvisit_counterВчера6106
mod_vvisit_counterОвој месец69391
mod_vvisit_counterВкупно5332856

Денеска е: Апр 20, 2018
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Италијанска донација

На Агенцијата за енергетика на Република Македонија и беше доделена донација за  набавка на една мерна станица за ветерна енергија доделена од Италијанско министерство за животна средина, земја и море. Набавката на опремата треба да се изврши заедно со набавката на опремата за мерење на ветерната енергија предвидена со ГЕФ проектот. Поради поврзаноста на овие два проекти и отежнатата состојба во која се наоѓа ГЕФ проектот, процесот за набавка на опремата е во мал застој.

Исто така, од Италијанско министерство за животна средина, земја и море беше доделена донација за отворање на првиот Инфоцентар за енергетика во Република Македонија. Инфоцентарот за енергетика беше отворен на 06.09.2010 година од страна на Агенцијата за енергетика на Република Македонија. Целите на Инфоцентарот за енергетика се фокусираат на обезбедување на елементарни информации, како и зголемување на познавањето и примената на мерките за енергетската ефикасност и зголемено користење на обновливите извори на енергија.

Инфоцентарот за енергетика се наоѓа на ул.„Максим Горки“ бр 11. 

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)