МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес88
mod_vvisit_counterВчера527
mod_vvisit_counterОвој месец3055
mod_vvisit_counterВкупно7484849

Денеска е: Јул 07, 2020
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Повластен тарифен систем

 

  • Што значи повластена тарифа за производство на електрична енергија од обновливи извори на енергија?
    Во случај кога државата одлучува да поддржи производство на електрична енергија од обновливи извори на енергија , тоа може да го направи на повеќе начини. Во Република Македонија тоа е направено преку воведување систем на повластени тарифи и тоа за секој вид на обновлив извор на енергија посебно како на пример: електрична енергија од мали хидроцентрали, фотонапонски постројки, производство на биогас и сл. Висината на повластената тарифа ја одредува Регулаторната комисија енергетика на Република Македонија.
Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)