МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес320
mod_vvisit_counterВчера4942
mod_vvisit_counterОвој месец41372
mod_vvisit_counterВкупно7265555

Денеска е: Јан 25, 2020
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Студиска посета на Република Бугарија

Za_pocetnaАгенцијата за енергетика на Република Македонија со свој претставник учествуваше на студиско патување во Република Бугарија во периодот од 15 до 17 Јуни, кое се оствари како резултат на спроведувањето на активностите кои се предвидени со Договорот потпишан меѓу ЗЕЛС (комисијата за рурален развој) и СНВ Македонија.

   

Набавена опрема за извршување на енергетска ревизија

Infracrvena_kamera_za_pocetnaАгенцијата за енергетика на Република Македонија набави опрема за извршување на енергетска ревизија. Во опремата спаѓа:

  • Инфрацрвена камера сет Testo 881-2
  • Гас анализатор за мерење на CO, CO2, NO, SO2, O2 и мерење на притисок/проток Testo 340
  • Анализатор на електрична енергијаNanovip Plus + Clamp
  • МултиметарFluke 115
   

Работилница за Јавна набавка на услуги за енергетска ефикасност

Светска Банка во соработка со Институтот на Светска банка, на 5ти и 6ти Мај, во просториите на хотелот Холидеј Ин во Скопје, организираа тренинг обука, со цел на присутните учесници да им се помогне во идентификација на можностите за склучување на договори за извршување на енергетски дејности (ESPCs-Energy service performance contracts)во јавниот сектор, дефинирање на целокупниот процес за склучување на вакви договори, изнаоѓање на проблемите поврзани со набавките на вакви услуги и запознавање со искуствата на други земји.

   

Тренинг и Управен одбор на проектот ENER SUPPLY и Конференција за проекти на програмата на ЈИЕ

Во периодот од 10.05.2011 – 12.05.2011 година се одржа вториот Управен одбори тренинг за проектот „Енергетска ефикасност и обновливост – енергетска политика за поддршка на локално ниво – ENER SUPPLY“ и конференција за проекти на програмата на Југоисточна Европа. Овие настани беа одржани во Софија, Република Бугарија и на нив присуствуваше проект менаџерот за Република Македонија, г-ца Китановска Елена, од Агенцијата за енергетика на Република Македонија.

   

Страница 43 од 49

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)